Хандевит

Координати: 54°46′N 9°19′E / 54.767° СГШ; 9.317° ИГД / 54.767; 9.317
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хандевит
Црква во Хандевит
Црква во Хандевит
Црква во Хандевит
Знаме на Хандевит
Грб на Хандевит
Хандевит во рамките на Германија
Хандевит
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Градоначалник Артур Кристијансен (ДХС)
Основни податоци
Површина 77,73 км2
Надм. височина 43 м
Население 11.150 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 143 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24976, 24983
Повик. бр. 04608, 04630
Портал www.gemeinde-handewitt.de
Местоположба на Хандевит во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°46′N 9°19′E / 54.767° СГШ; 9.317° ИГД / 54.767; 9.317

Хандевит (германски: Handewitt; дански: Hanved) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа на границата со Данска, околу 7 километри западно од градот Фленсбург.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Предлошка:Шлезвиг-Фленсбург-гео-никулец