Штангхек

Координати: 54°43′N 9°52′E / 54.717° СГШ; 9.867° ИГД / 54.717; 9.867
Од Википедија — слободната енциклопедија
Штангхек
Улица во Штангхек
Улица во Штангхек
Улица во Штангхек
Грб на Штангхек
Штангхек во рамките на Германија
Штангхек
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Гелтиншки Залив
Градоначалник Бјерн Вит (KWG)
Основни податоци
Површина 10,00 км2
Надм. височина 33 м
Население 220 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 22 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24395
Повик. бр. 04643
Портал www.stangheck.de
Местоположба на Штангхек во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°43′N 9°52′E / 54.717° СГШ; 9.867° ИГД / 54.717; 9.867

Штангхек (германски: Stangheck; дански: Stangled) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)