Рингсберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рингсберг
Рингсберг
Рингсберг
Рингсберг
Грб на Рингсберг
Рингсберг во рамките на Германија
Рингсберг
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Лангбалиг
Градоначалник Ханс Детлеф Јорт
Основни податоци
Површина 5,26 км2
Надм. височина 37 м
Население 539 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 102 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24977
Повик. бр. 04634, 04636
Портал www.ringsberg.info
Местоположба на Рингсберг во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°49′N 9°35′E / 54.817° СГШ; 9.583° ИГД / 54.817; 9.583Координати: 54°49′N 9°35′E / 54.817° СГШ; 9.583° ИГД / 54.817; 9.583

Рингсберг (германски: Ringsberg; дански: Ringsbjerg) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)