Беклунд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Беклунд
Црквата во Беклунд
Црквата во Беклунд
Грб на Беклунд
Беклунд is located in Германија
Беклунд
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Јужен Ангелн
Градоначалник Јоханес Петерсен (ДХС)
Основни податоци
Површина 7,88 км2
Надм. височина 34 м
Население 1.659 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 211 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24860
Повик. бр. 04623
Портал www.amt-
suedangeln.de
Местоположба на Беклунд во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Координати 54°36′N 9°34′E / 54.600° СГШ; 9.567° ИГД / 54.600; 9.567Координати: 54°36′N 9°34′E / 54.600° СГШ; 9.567° ИГД / 54.600; 9.567

Беклунд (германски: Böklund; дански: Bøglund) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа околу 10 километри северно од градот Шлезвиг и 22 километри југоисточно од Фленсбург.

Во рамките на општината се наоѓаат следниве села: Беклундфелд, Дамхолм, Катбек, Линдеберг, Нордерфаренштет и Ресбрик.

Општината претставува административно седиште на општинската заедница Јужен Ангелн.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]