Мителангелн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мителангелн
Грб на Мителангелн
Мителангелн во рамките на Германија
Мителангелн
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Среден Ангелн
Градоначалник Бернд Карде (ДХС)
Основни податоци
Површина 44,98 км2
Надм. височина 38 м
Население 5.277 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 117 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24984–24986
Повик. бр. 04633
Портал amt-mittelangeln.de
Местоположба на Мителангелн во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°41′N 9°36′E / 54.683° СГШ; 9.600° ИГД / 54.683; 9.600Координати: 54°41′N 9°36′E / 54.683° СГШ; 9.600° ИГД / 54.683; 9.600

Мителангелн (германски: Mittelangeln) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Била создадена на 1 март 2013 година со спојување на поранешните општини Затруп, Риде и Хафетофтлојт.[2]

Општината претставува административно седиште на општинската заедница Среден Ангелн.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)
  2. Gebietsänderungsvertrag (PDF; 41 kB)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]