Кроп

Координати: 54°25′N 9°31′E / 54.417° СГШ; 9.517° ИГД / 54.417; 9.517
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кроп
Црквата во Кроп
Црквата во Кроп
Црквата во Кроп
Грб на Кроп
Кроп во рамките на Германија
Кроп
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Кроп-Штапелхолм
Градоначалник Рајнхард Милер
Основни податоци
Површина 31,94 км2
Надм. височина 15 м
Население 6.664 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 209 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24848
Повик. бр. 04624
Портал www.kropp.de
Местоположба на Кроп во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°25′N 9°31′E / 54.417° СГШ; 9.517° ИГД / 54.417; 9.517

Кроп (германски: Kropp; дански: Krop) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа околу 13 километри јужно од градот Шлезвиг.

Општината претставува административно седиште на општинската заедница Кроп-Штапелхолм.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]