Берм

Координати: 54°24′N 9°23′E / 54.400° СГШ; 9.383° ИГД / 54.400; 9.383
Од Википедија — слободната енциклопедија
Берм
Грб на Берм
Берм во рамките на Германија
Берм
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Кроп-Штапелхолм
Градоначалник Зигрид Корт
Основни податоци
Површина 18,7 км2
Надм. височина 2 м
Население 786 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 42 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24863
Повик. бр. 04627
Портал www.kropp.de
Местоположба на Берм во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°24′N 9°23′E / 54.400° СГШ; 9.383° ИГД / 54.400; 9.383

Берм (германски: Börm; дански: Børm) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)