Траја

Координати: 54°30′N 9°19′E / 54.500° СГШ; 9.317° ИГД / 54.500; 9.317
Од Википедија — слободната енциклопедија
Траја
Црква во Траја
Црква во Траја
Црква во Траја
Грб на Траја
Траја во рамките на Германија
Траја
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Аренсхарде
Градоначалник Јохан Нисен (ДХС)
Основни податоци
Површина 21,73 км2
Надм. височина 5 м
Население 1.562 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 72 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24896,
24887 (Швитшау)
Повик. бр. 04626
Портал www.treia.de
Местоположба на Траја во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°30′N 9°19′E / 54.500° СГШ; 9.317° ИГД / 54.500; 9.317

Траја (германски: Treia; дански: Treja) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)