Бродерсби-Голтофт

Координати: 54°31′N 9°43′E / 54.517° СГШ; 9.717° ИГД / 54.517; 9.717
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бродерсби-Голтофт
Црква во Бродерсби
Црква во Бродерсби
Црква во Бродерсби
Грб на Бродерсби-Голтофт
Бродерсби-Голтофт во рамките на Германија
Бродерсби-Голтофт
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Јужен Ангелн
Градоначалник Бернд Блом (независен)
Основни податоци
Површина 13,45 км2
Надм. височина 6 м
Население 696 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 52 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24864
Повик. бр. 04622
Портал www.brodersby.de/
Местоположба на Бродерсби-Голтофт во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°31′N 9°43′E / 54.517° СГШ; 9.717° ИГД / 54.517; 9.717

Бродерсби-Голтофт (германски: Brodersby-Goltoft) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Во март 2018 година, поранешната општина Голтофт била споена кон Бродерсби и општината била преименувана во Бродерсби-Голтофт.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]