Боргведел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Боргведел
Природен резерват во Боргведел
Природен резерват во Боргведел
Грб на Боргведел
Боргведел is located in Германија
Боргведел
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Хадеби
Градоначалник Уве Јенсен (СДП)
Основни податоци
Површина 9,96 км2
Надм. височина 4 м
Население 728 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 73 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24857
Повик. бр. 04621 u. 04354
Портал www.borgwedel.de
Местоположба на Боргведел во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Координати 54°30′N 9°40′E / 54.500° СГШ; 9.667° ИГД / 54.500; 9.667Координати: 54°30′N 9°40′E / 54.500° СГШ; 9.667° ИГД / 54.500; 9.667

Боргведел (германски: Borgwedel; дански: Borgvedel) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)