Харисле

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Харисле
Евангелистичка црква во Харисле
Евангелистичка црква во Харисле
Харисле is located in Германија
Харисле
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Градоначалник Волфганг Бушман
Основни податоци
Површина 18,92 км2
Надм. височина 43 м
Население 11.616 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 614 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24955
Повик. бр. 0461
Портал www.harrislee.de
Местоположба на Харисле во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Координати 54°47′50″N 9°22′35″E / 54.79722° СГШ; 9.37639° ИГД / 54.79722; 9.37639Координати: 54°47′50″N 9°22′35″E / 54.79722° СГШ; 9.37639° ИГД / 54.79722; 9.37639

Харисле (германски: Harrislee; дански: Harreslev) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа на границата со Данска и непосредно зад слободниот град Фленсбург.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)