Борен (Германија)

Координати: 54°37′N 9°49′E / 54.617° СГШ; 9.817° ИГД / 54.617; 9.817
Од Википедија — слободната енциклопедија
Борен
Куќа во Борен
Куќа во Борен
Куќа во Борен
Грб на Борен
Борен (Германија) во рамките на Германија
Борен (Германија)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Зидербраруп
Градоначалник Паул Малах (СДП)
Основни податоци
Површина 30,14 км2
Надм. височина 16 м
Население 1.139 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 38 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24392
Повик. бр. 04641
Портал www.suederbrarup.de
Местоположба на Борен во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°37′N 9°49′E / 54.617° СГШ; 9.817° ИГД / 54.617; 9.817

Борен (германски: Boren; дански: Borne) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)