Зидерхакштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зидерхакштет
Грб на Зидерхакштет
Зидерхакштет is located in Германија
Зидерхакштет
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Егебек
Градоначалник Карстен-Петер Бродерзен
Основни податоци
Површина 10,15 км2
Надм. височина 13 м
Население 339 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 33 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24852
Повик. бр. 04607
Портал www.amt-eggebek.de
Местоположба на Зидерхакштет во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Координати 54°36′N 9°16′E / 54.600° СГШ; 9.267° ИГД / 54.600; 9.267Координати: 54°36′N 9°16′E / 54.600° СГШ; 9.267° ИГД / 54.600; 9.267

Зидерхакштет (германски: Süderhackstedt; дански: Sønder Haksted) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)