Померби

Координати: 54°46′N 9°56′E / 54.767° СГШ; 9.933° ИГД / 54.767; 9.933
Од Википедија — слободната енциклопедија
Померби
Плажа во Померби
Плажа во Померби
Плажа во Померби
Грб на Померби
Померби во рамките на Германија
Померби
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Гелтиншки Залив
Градоначалник Малте Јакобсен (ДХС)
Основни податоци
Површина 5,55 км2
Надм. височина 19 м
Население 159 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 29 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24395
Повик. бр. 0 46 43
Портал www.pommerby.de
Местоположба на Померби во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°46′N 9°56′E / 54.767° СГШ; 9.933° ИГД / 54.767; 9.933

Померби (германски: Pommerby) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)