Гросзолт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гросзолт
Црква во Гросзолт
Црква во Гросзолт
Црква во Гросзолт
Грб на Гросзолт
Гросзолт во рамките на Германија
Гросзолт
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Хируп
Градоначалник Петер Рихелсен
Основни податоци
Површина 25,07 км2
Надм. височина 29 м
Население 1.777 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 71 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24991
Повик. бр. 04602, 04633
Портал www.amthuerup.de
Местоположба на Гросзолт во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°42′N 9°31′E / 54.700° СГШ; 9.517° ИГД / 54.700; 9.517Координати: 54°42′N 9°31′E / 54.700° СГШ; 9.517° ИГД / 54.700; 9.517

Гросзолт (германски: Großsolt; дански: Store Solt) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)