Весби

Координати: 54°49′N 9°9′E / 54.817° СГШ; 9.150° ИГД / 54.817; 9.150
Од Википедија — слободната енциклопедија
Весби
Замок во Весби
Замок во Весби
Замок во Весби
Грб на Весби
Весби во рамките на Германија
Весби
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Шафлунд
Градоначалник Герт Фос
Основни податоци
Површина 21,45 км2
Надм. височина 28 м
Население 426 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 20 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24994
Повик. бр. 04605
Портал www.amt-
schafflund.de
Местоположба на Весби во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°49′N 9°9′E / 54.817° СГШ; 9.150° ИГД / 54.817; 9.150

Весби (германски: Weesby; дански: Vesby) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)