Тилен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тилен
Грб на Тилен
Тилен во рамките на Германија
Тилен
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Кроп-Штапелхолм
Градоначалник Зенке Холмсен
Основни податоци
Површина 13,32 км2
Надм. височина 4 м
Население 297 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 22 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24803
Повик. бр. 04333
Портал www.kropp.de
Местоположба на Тилен во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°17′13″N 9°22′5″E / 54.28694° СГШ; 9.36806° ИГД / 54.28694; 9.36806Координати: 54°17′13″N 9°22′5″E / 54.28694° СГШ; 9.36806° ИГД / 54.28694; 9.36806

Тилен (германски: Tielen; дански: Tiele) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)