Шуби

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шуби
Грб на Шуби
Шуби во рамките на Германија
Шуби
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Аренсхарде
Градоначалник Хелмут Кетелзен (ДХС)
Основни податоци
Површина 23,94 км2
Надм. височина 28 м
Население 2.679 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 112 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24850
Повик. бр. 04621
Портал www.schuby.de
Местоположба на Шуби во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°31′13″N 9°29′0″E / 54.52028° СГШ; 9.48333° ИГД / 54.52028; 9.48333Координати: 54°31′13″N 9°29′0″E / 54.52028° СГШ; 9.48333° ИГД / 54.52028; 9.48333

Шуби (германски: Schuby; дански: Skovby) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во сојузната покраина Шлезвиг-Холштајн, во северниот дел на Германија. Се наоѓа неколку километри западно од градот Шлезвиг.

Името доаѓа од данското „Сковби“, што означува „село во дрвјата“. Шуби се наоѓа на сојузниот автопа А7, на кој постои излез за општината.

Општината претставувала административно седиште на поранешната истоимена општинска заедница.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]