Прејди на содржината

Егебек

Координати: 54°37′N 9°22′E / 54.617° СГШ; 9.367° ИГД / 54.617; 9.367
Од Википедија — слободната енциклопедија
Егебек
Црквата „Св. Петар“ во Егебек
Црквата „Св. Петар“ во Егебек
Црквата „Св. Петар“ во Егебек
Грб на Егебек
Егебек во рамките на Германија
Егебек
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Егебек
Градоначалник Рајнхард Брајденбах (ДХС)
Основни податоци
Површина 16,68 км2
Надм. височина 16 м
Население 2.512 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 151 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24852
Повик. бр. 04609
Портал www.amt-eggebek.de
Местоположба на Егебек во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°37′N 9°22′E / 54.617° СГШ; 9.367° ИГД / 54.617; 9.367

Егебек (германски: Eggebek; дански: Eggebæk) — општина на реката Трене во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа на околу 17 километри северозападно од градот Шлезвиг и 18 километри јужно од Фленсбург.

Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)