Таструп

Координати: 54°45′59″N 9°28′37″E / 54.76639° СГШ; 9.47694° ИГД / 54.76639; 9.47694
Од Википедија — слободната енциклопедија
Таструп
Црква во Таструп
Црква во Таструп
Црква во Таструп
Грб на Таструп
Таструп во рамките на Германија
Таструп
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Хируп
Градоначалник Петер Асмусен
Основни податоци
Површина 4,52 км2
Надм. височина 50 м
Население 409 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 90 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24943
Повик. бр. 0461
Портал www.amthuerup.de
Местоположба на Таструп во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°45′59″N 9°28′37″E / 54.76639° СГШ; 9.47694° ИГД / 54.76639; 9.47694

Таструп (германски: Tastrup; дански: Tostrup) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)