Бергенхузен

Координати: 54°22′37″N 9°19′1″E / 54.37694° СГШ; 9.31694° ИГД / 54.37694; 9.31694
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бергенхузен
Црква во Бергенхузен
Црква во Бергенхузен
Црква во Бергенхузен
Грб на Бергенхузен
Бергенхузен во рамките на Германија
Бергенхузен
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Холштајн
Месна заед. Кроп-Штапелхолм
Градоначалник Хелмут Шрефер
Основни податоци
Површина 18,22 км2
Надм. височина 4 м
Население 715 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 39 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24861
Повик. бр. 04885
Портал www.storchendorf-bergenhusen.de
Местоположба на Бергенхузен во рамките на округот Шлезвиг-Холштајн
Карта
Карта
Координати 54°22′37″N 9°19′1″E / 54.37694° СГШ; 9.31694° ИГД / 54.37694; 9.31694

Бергенхузен (германски: Bergenhusen; дански: Berringhuse) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)