Јанеби

Координати: 54°37′N 9°18′E / 54.617° СГШ; 9.300° ИГД / 54.617; 9.300
Од Википедија — слободната енциклопедија
Јанеби
Грб на Јанеби
Јанеби во рамките на Германија
Јанеби
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Егебек
Месни единици 3
Градоначалник Уте Рихтер
Основни податоци
Површина 14,49 км2
Надм. височина 17 м
Население 405 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 28 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24992
Повик. бр. 04607
Портал www.amt-eggebek.de
Местоположба на Јанеби во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°37′N 9°18′E / 54.617° СГШ; 9.300° ИГД / 54.617; 9.300

Јанеби (германски: Janneby) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)