Јерисхе

Координати: 54°39′32″N 9°22′25″E / 54.65889° СГШ; 9.37361° ИГД / 54.65889; 9.37361
Од Википедија — слободната енциклопедија
Јерисхе
Грб на Јерисхе
Јерисхе во рамките на Германија
Јерисхе
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Егебек
Градоначалник Хајке Шмит
Основни податоци
Површина 16,00 км2
Надм. височина 20 м
Население 1.009 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 63 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24963
Повик. бр. 04638
Портал www.amt-eggebek.de
Местоположба на Јерисхе во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°39′32″N 9°22′25″E / 54.65889° СГШ; 9.37361° ИГД / 54.65889; 9.37361

Јерисхе (германски: Jerrishoe; дански: Jerrishøj) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)