Гредерсби

Координати: 54°38′14″N 9°55′7″E / 54.63722° СГШ; 9.91861° ИГД / 54.63722; 9.91861
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гредерсби
Поранешна училишна зграда во Гредерсби
Поранешна училишна зграда во Гредерсби
Поранешна училишна зграда во Гредерсби
Грб на Гредерсби
Гредерсби во рамките на Германија
Гредерсби
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Капелн-Ланд
Градоначалник Хелмут Андресен
Основни податоци
Површина 6,64 км2
Надм. височина 0 м
Население 200 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 30 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24376
Повик. бр. 04642
Портал www.kappeln.info
Местоположба на Гредерсби во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°38′14″N 9°55′7″E / 54.63722° СГШ; 9.91861° ИГД / 54.63722; 9.91861

Гредерсби (германски: Grödersby; дански: Grødersby) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)