Мајн

Координати: 54°46′N 9°13′E / 54.767° СГШ; 9.217° ИГД / 54.767; 9.217
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мајн
Улица во Мајн
Улица во Мајн
Улица во Мајн
Грб на Мајн
Мајн во рамките на Германија
Мајн
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Шафлунд
Градоначалник Томас Лоренцен
Основни податоци
Површина 12,4 км2
Надм. височина 19 м
Население 741 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 60 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24980
Повик. бр. 04639
Портал www.amt-
schafflund.de
Местоположба на Мајн во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°46′N 9°13′E / 54.767° СГШ; 9.217° ИГД / 54.767; 9.217

Мајн (германски: Meyn; дански: Meden) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)