Штајнбергкирхе

Координати: 54°45′21″N 9°45′40″E / 54.75583° СГШ; 9.76111° ИГД / 54.75583; 9.76111
Од Википедија — слободната енциклопедија
Штајнбергкирхе
Црква „Св. Никола“ во Штајнбергкирхе
Црква „Св. Никола“ во Штајнбергкирхе
Црква „Св. Никола“ во Штајнбергкирхе
Грб на Штајнбергкирхе
Штајнбергкирхе во рамките на Германија
Штајнбергкирхе
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Гелтиншки Залив
Градоначалник Гернот Милер (WSQ)
Основни податоци
Површина 35,75 км2
Надм. височина 43 м
Население 2.712 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 76 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24972
Повик. бр. 04632
Портал www.steinbergkirche.de
Местоположба на Штајнбергкирхе во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°45′21″N 9°45′40″E / 54.75583° СГШ; 9.76111° ИГД / 54.75583; 9.76111

Штајнбергкирхе (германски: Steinbergkirche; дански: Stenbjergkirke) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа близу Балтичкото Море, околу 30 километри североисточно од градот Шлезвиг и 22 километри источно од Фленсбург.

Општината претставува административно седиште на општинската заедница Гелтиншки Залив.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]