Прејди на содржината

Јагел

Координати: 54°27′N 9°31′E / 54.450° СГШ; 9.517° ИГД / 54.450; 9.517
Од Википедија — слободната енциклопедија
Јагел
Грб на Јагел
Јагел во рамките на Германија
Јагел
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Хадеби
Градоначалник Јоханес Фридрих Кетелсен
Основни податоци
Површина 11,89 км2
Надм. височина 18 м
Население 985 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 83 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24878
Повик. бр. 04624
Портал www.haddeby.de
Местоположба на Јагел во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°27′N 9°31′E / 54.450° СГШ; 9.517° ИГД / 54.450; 9.517

Јагел (германски: Jagel) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)