Прејди на содржината

Јерл

Координати: 54°36′N 9°18′E / 54.600° СГШ; 9.300° ИГД / 54.600; 9.300
Од Википедија — слободната енциклопедија
Јерл
Грб на Јерл
Јерл во рамките на Германија
Јерл
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Егебек
Градоначалник Ханс-Јирген Јохимзен
Основни податоци
Површина 19,68 км2
Надм. височина 7 м
Население 788 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 40 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24992
Повик. бр. 04607
Портал www.amt-eggebek.de
Местоположба на Јерл во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°36′N 9°18′E / 54.600° СГШ; 9.300° ИГД / 54.600; 9.300

Јерл (германски: Jörl; дански: Jørl) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)