Прејди на содржината

Нордербраруп

Координати: 54°38′N 9°46′E / 54.633° СГШ; 9.767° ИГД / 54.633; 9.767
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нордербраруп
Црква во Нордербраруп
Црква во Нордербраруп
Црква во Нордербраруп
Грб на Нордербраруп
Нордербраруп во рамките на Германија
Нордербраруп
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Зидербраруп
Градоначалник Волф-Ридигер Грам (СДП)
Основни податоци
Површина 3,98 км2
Надм. височина 19 м
Население 655 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 165 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24392
Повик. бр. 04641
Портал www.suederbrarup.de
Местоположба на Нордербраруп во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°38′N 9°46′E / 54.633° СГШ; 9.767° ИГД / 54.633; 9.767

Нордербраруп (германски: Norderbrarup; дански: Nørre Brarup) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)