Зауштруп

Координати: 54°40′N 9°46′E / 54.667° СГШ; 9.767° ИГД / 54.667; 9.767
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зауштруп
Замок во Зауштруп
Замок во Зауштруп
Замок во Зауштруп
Зауштруп во рамките на Германија
Зауштруп
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Зидербраруп
Градоначалник Хајке Вит
Основни податоци
Површина 8,14 км2
Надм. височина 37 м
Население 204 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 25 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24392
Повик. бр. 04641
Портал www.suederbrarup.de
Местоположба на Зауштруп во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°40′N 9°46′E / 54.667° СГШ; 9.767° ИГД / 54.667; 9.767

Зауштруп (германски: Saustrup; дански: Savstrup) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)