Гелтинг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гелтинг
Црквата „Св. Катарина“ во Гелтинг
Црквата „Св. Катарина“ во Гелтинг
Црквата „Св. Катарина“ во Гелтинг
Грб на Гелтинг
Гелтинг во рамките на Германија
Гелтинг
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Гелтиншки Залив
Градоначалник Уве Линде (ДХС)
Основни податоци
Површина 19,92 км2
Надм. височина 17 м
Население 2.120 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 106 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24395
Повик. бр. 04643
Портал www.gelting.de
Местоположба на Гелтинг во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°45′N 9°54′E / 54.750° СГШ; 9.900° ИГД / 54.750; 9.900Координати: 54°45′N 9°54′E / 54.750° СГШ; 9.900° ИГД / 54.750; 9.900

Гелтинг (германски: Gelting) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа близу Балтичкото Море, околу 33 километри североисточно од градот Шлезвиг и 30 километри источно од градот Фленсбург.

Општината претставувал поранешно седиште на истоимената општинска заедница.

Личности[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]