Хисби

Координати: 54°30′10″N 9°29′46″E / 54.50278° СГШ; 9.49611° ИГД / 54.50278; 9.49611
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хисби
Грб на Хисби
Хисби во рамките на Германија
Хисби
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Аренсхарде
Градоначалник Волфганг Лабс (AKWH)
Основни податоци
Површина 9,68 км2
Надм. височина 40 м
Население 795 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 82 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24850
Повик. бр. 04621
Портал www.huesby.de
Местоположба на Хисби во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°30′10″N 9°29′46″E / 54.50278° СГШ; 9.49611° ИГД / 54.50278; 9.49611

Хисби (германски: Hüsby; дански: Husby) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)