Алт Бенебек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алт Бенебек
Грб на Алт Бенебек
Алт Бенебек is located in Германија
Алт Бенебек
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Кроп-Штапелхолм
Градоначалник Армин Фалкенхорст
Основни податоци
Површина 14,09 км2
Надм. височина 2 м
Население 329 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 23 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24848
Повик. бр. 04624
Портал www.kropp.de
Местоположба на Алт Бенебек во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Координати 54°23′0″N 9°26′0″E / 54.38333° N; 9.43333° E / 54.38333; 9.43333Координати: 54°23′0″N 9°26′0″E / 54.38333° N; 9.43333° E / 54.38333; 9.43333

Алт Бенебек (германски: Alt Bennebek; дански: Gammel Bennebæk) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)