Вес

Координати: 54°49′N 9°31′E / 54.817° СГШ; 9.517° ИГД / 54.817; 9.517
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вес
Влезот во Вес
Влезот во Вес
Влезот во Вес
Грб на Вес
Вес во рамките на Германија
Вес
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Лангбалиг
Градоначалник Герд Фос (SSW)
Основни податоци
Површина 12,74 км2
Надм. височина 37 м
Население 2.378 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 187 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24999
Повик. бр. 04631
Портал www.langballig.de
Местоположба на Вес во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°49′N 9°31′E / 54.817° СГШ; 9.517° ИГД / 54.817; 9.517

Вес (германски: Wees; дански: Ves) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)