Нибел (Шлезвиг-Фленсбург)

Координати: 54°34′N 9°34′E / 54.567° СГШ; 9.567° ИГД / 54.567; 9.567
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нибел
Нибел
Нибел
Нибел
Грб на Нибел
Нибел (Шлезвиг-Фленсбург) во рамките на Германија
Нибел (Шлезвиг-Фленсбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Јужен Ангелн
Градоначалник Јирген Августин
Основни податоци
Површина 18,32 км2
Надм. височина 35 м
Население 1.307 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 71 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24881
Повик. бр. 04621
Портал www.amt-
suedangeln.de
Местоположба на Нибел во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°34′N 9°34′E / 54.567° СГШ; 9.567° ИГД / 54.567; 9.567

Нибел (германски: Nübel; дански: Nybøl) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)