Волде (Шлезвиг-Холштајн)

Координати: 54°24′34″N 9°18′1″E / 54.40944° СГШ; 9.30028° ИГД / 54.40944; 9.30028
Од Википедија — слободната енциклопедија
Волде
Грб на Волде
Волде (Шлезвиг-Холштајн) во рамките на Германија
Волде (Шлезвиг-Холштајн)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Кроп-Штапелхолм
Градоначалник Јохен Тиксен
Основни податоци
Површина 14,43 км2
Надм. височина 6 м
Население 512 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 35 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24899
Повик. бр. 04885
Портал www.kropp.de
Местоположба на Волде во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°24′34″N 9°18′1″E / 54.40944° СГШ; 9.30028° ИГД / 54.40944; 9.30028

Волде (германски: Wohlde; дански: Volde) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)