Толк

Координати: 54°34′N 9°39′E / 54.567° СГШ; 9.650° ИГД / 54.567; 9.650
Од Википедија — слободната енциклопедија
Толк
Црква во Толк
Црква во Толк
Црква во Толк
Грб на Толк
Толк во рамките на Германија
Толк
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Јужен Ангелн
Градоначалник Андреас Тисен
Основни податоци
Површина 10,5 км2
Надм. височина 16 м
Население 1.040 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 99 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24894
Повик. бр. 04622
Портал www.amt-suedangeln.de
Местоположба на Толк во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°34′N 9°39′E / 54.567° СГШ; 9.650° ИГД / 54.567; 9.650

Толк (германски: Tolk) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа околу 8 километри североисточно од градот Шлезвиг и 26 километри југоисточно од Фленсбург.

До 2007 година, Толк бил седиште на истоимената општинска заедница.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)