Клајн Рајде

Координати: 54°27′7″N 9°28′41″E / 54.45194° СГШ; 9.47806° ИГД / 54.45194; 9.47806
Од Википедија — слободната енциклопедија
Клајн Рајде
Грб на Клајн Рајде
Клајн Рајде во рамките на Германија
Клајн Рајде
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Кроп-Штапелхолм
Градоначалник Ханс-Хенинг Рајмер
Основни податоци
Површина 12,82 км2
Надм. височина 17 м
Население 333 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 26 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24848
Повик. бр. 04624
Портал www.kropp.de
Местоположба на Клајн Рајде во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°27′7″N 9°28′41″E / 54.45194° СГШ; 9.47806° ИГД / 54.45194; 9.47806

Клајн Рајде (германски: Klein Rheide; дански: Lille Rejde) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)