Долеруп

Координати: 54°46′N 9°40′E / 54.767° СГШ; 9.667° ИГД / 54.767; 9.667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Долеруп
Грбот на Долеруп, прикажан на камен
Грбот на Долеруп, прикажан на камен
Грбот на Долеруп, прикажан на камен
Грб на Долеруп
Долеруп во рамките на Германија
Долеруп
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Лангбалиг
Градоначалник Петер-Вилхелм Јакобсен
Основни податоци
Површина 13,08 км2
Надм. височина 35 м
Население 1.036 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 79 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24989
Повик. бр. 04636
Портал www.langballig.de
Местоположба на Долеруп во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°46′N 9°40′E / 54.767° СГШ; 9.667° ИГД / 54.767; 9.667

Долеруп (германски: Dollerup) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)