Остерби (Шлезвиг-Фленсбург)

Координати: 54°47′N 9°13′E / 54.783° СГШ; 9.217° ИГД / 54.783; 9.217
Од Википедија — слободната енциклопедија
Остерби
Грб на Остерби
Остерби во рамките на Германија
Остерби
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Шафлунд
Градоначалник Арнолд Номензен
Основни податоци
Површина 12,35 км2
Надм. височина 26 м
Население 315 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 26 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24994
Повик. бр. 04605
Портал www.amt-
schafflund.de
Местоположба на Остерби во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°47′N 9°13′E / 54.783° СГШ; 9.217° ИГД / 54.783; 9.217

Остерби (германски: Osterby; дански: Østerby) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)