Вестерхолц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вестерхолц
Ветерница во Вестерхолц
Ветерница во Вестерхолц
Ветерница во Вестерхолц
Грб на Вестерхолц
Вестерхолц во рамките на Германија
Вестерхолц
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Лангбалиг
Градоначалник Јирген Бахман
Основни податоци
Површина 14,74 км2
Надм. височина 13 м
Население 759 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 51 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24977
Повик. бр. 04636
Портал www.langballig.de
Местоположба на Вестерхолц во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°49′N 9°40′E / 54.817° СГШ; 9.667° ИГД / 54.817; 9.667Координати: 54°49′N 9°40′E / 54.817° СГШ; 9.667° ИГД / 54.817; 9.667

Вестерхолц (германски: Westerholz; дански: Vesterholt) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)