Риге

Координати: 54°40′N 9°46′E / 54.667° СГШ; 9.767° ИГД / 54.667; 9.767
Од Википедија — слободната енциклопедија
Риге
Грб на Риге
Риге во рамките на Германија
Риге
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Зидербраруп
Градоначалник Ханс Николаус Фогт
Основни податоци
Површина 6,02 км2
Надм. височина 59 м
Население 241 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 40 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24405
Повик. бр. 04646
Портал www.suederbrarup.de
Местоположба на Риге во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°40′N 9°46′E / 54.667° СГШ; 9.767° ИГД / 54.667; 9.767

Риге (германски: Rügge; дански: Rygge) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)