Лангштет

Координати: 54°37′6″N 9°23′13″E / 54.61833° СГШ; 9.38694° ИГД / 54.61833; 9.38694
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лангштет
Грб на Лангштет
Лангштет во рамките на Германија
Лангштет
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Егебек
Градоначалник Јакоб Бундцен
Основни податоци
Површина 13,19 км2
Надм. височина 16 м
Население 1.042 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 79 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24852
Повик. бр. 04609
Портал www.amt-eggebek.de
Местоположба на Лангштет во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°37′6″N 9°23′13″E / 54.61833° СГШ; 9.38694° ИГД / 54.61833; 9.38694

Лангштет (германски: Langstedt; дански: Langsted) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)