Гросенвие

Координати: 54°42′0″N 9°15′0″E / 54.70000° СГШ; 9.25000° ИГД / 54.70000; 9.25000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гросенвие
Црква во Гросенвие
Црква во Гросенвие
Црква во Гросенвие
Грб на Гросенвие
Гросенвие во рамките на Германија
Гросенвие
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Шафлунд
Градоначалник Ханс Андресен (ДХС)
Основни податоци
Површина 30,2 км2
Надм. височина 20 м
Население 3.164 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 105 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24969
Повик. бр. 04604
Портал www.amt-
schafflund.de
Местоположба на Гросенвие во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°42′0″N 9°15′0″E / 54.70000° СГШ; 9.25000° ИГД / 54.70000; 9.25000

Гросенвие (германски: Großenwiehe; дански: Store Vi) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)