Хируп

Координати: 54°45′N 9°31′E / 54.750° СГШ; 9.517° ИГД / 54.750; 9.517
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хируп
Црквата „Св. Богородица“ со селските гробишта во Хируп
Црквата „Св. Богородица“ со селските гробишта во Хируп
Црквата „Св. Богородица“ со селските гробишта во Хируп
Грб на Хируп
Хируп во рамките на Германија
Хируп
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Хируп
Градоначалник Јан-Нилс Клинт (KWG)
Основни податоци
Површина 16,19 км2
Надм. височина 43 м
Население 1.251 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 77 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24975
Повик. бр. 04634
Портал www.huerup.de
Местоположба на Хируп во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°45′N 9°31′E / 54.750° СГШ; 9.517° ИГД / 54.750; 9.517

Хируп (германски: Hürup; дански: Hyrup) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Во нејзиниот денешен облик постои од 1970 година. Се наоѓа околу 7 километри југоисточно од градот Фленсбург. Во нејзини рамки се наоѓаат: Хирупхолц, Килсгард, Нојкруг и Весеби.

Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]