Прејди на содржината

Грундхоф

Координати: 54°46′N 9°39′E / 54.767° СГШ; 9.650° ИГД / 54.767; 9.650
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грундхоф
Црква во Грундхоф
Црква во Грундхоф
Црква во Грундхоф
Грб на Грундхоф
Грундхоф во рамките на Германија
Грундхоф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Лангбалиг
Градоначалник Бернд Вундер (ДХС)
Основни податоци
Површина 11,56 км2
Надм. височина 24 м
Население 914 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 79 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24977
Повик. бр. 04634 и 04636
Портал www.langballig.de
Местоположба на Грундхоф во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°46′N 9°39′E / 54.767° СГШ; 9.650° ИГД / 54.767; 9.650

Грундхоф (германски: Grundhof; дански: Grumtoft) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)