Прејди на содржината

Шлезвиг-Фленсбург

Координати: 54°40′N 9°35′E / 54.67° СГШ; 9.58° ИГД / 54.67; 9.58
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шлезвиг-Фленсбург
Kreis Schleswig-Flensburg

округ
Знаме на Шлезвиг-Фленсбург Kreis Schleswig-FlensburgГрб на Шлезвиг-Фленсбург Kreis Schleswig-Flensburg
Земја Германија
ПокраинаШлезвиг-Холштајн
СедиштеШлезвиг
Површина
 • Вкупна2.072 км2 (800 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно202.647
 • Густина98/км2 (250/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.SL
Мреж. местоschleswig-flensburg.de

Шлезвиг-Фленсбург (германски: Schleswig-Flensburg; дански: Slesvig-Flensborg) — округ во сојузната покраина Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Округот се граничи со (од југ надесно) окрузите Рендсбург-Екернферде, Дитмаршен и Северна Фризија, регионот Јужна Данска во Данска, слободниот град Фленсбург и Балтичкото Море.

Историја

[уреди | уреди извор]

Пишаната историја во областа започнува околу 800 година, кога била основана викиншка населба Хаитхабу. Подоцна, соседниот град Шлезвиг го презел местото на Хаитхабу и станал моќен град во текот на XI век. Подоцна, ја загубил својата моќ од страна на Либек.

Округот бил основан во 1974 година со спојување на поранешните окрузи Фленсбург-Ланд и Шлезвиг. Поради близината на Данска и историјата на областа, постои голем дел на Данци.

Географија

[уреди | уреди извор]

Областа е главно рамна. Шлај, фјорд на Балтичкото Море, е јужната граница на округот. Сета земја северно од Шлај и јужно од Фленсбург се смета за дел од полуостровот Ангелн. Ангелн бил древен дом на Германите, познати и како Англи, кои се преселиле во Англија во текот на раниот среден век.

Грб Грбот прикажува два лава, претставувајќи го старото војводство Шлезвиг. Најдолу на грбот постои брановита линија, која го претставува Балтичкото Море и фјордовите.

Градови и општини

[уреди | уреди извор]
Слободни градови Слободни општини
 1. Гликсбург
 2. Капелн
 3. Шлезвиг
 1. Хандевит
 2. Харисле
Општински заедници
 1. Болингштет
 2. Елингштет
 3. Холингштет
 4. Хисби
 5. Јибек
 6. Лиршау
 7. Шуби
 8. Зилберштет1
 9. Траја
 1. Егебек1
 2. Јанеби
 3. Јерисхе
 4. Јерл
 5. Лангштет
 6. Золеруп
 7. Зидерхакштет
 8. Вандеруп
 1. Анеби
 2. Есгрус
 3. Гелтинг
 4. Хаселберг
 5. Кронсгард
 6. Масхолм
 7. Ниби
 8. Нисграу
 9. Померби
 10. Рабел
 11. Рабенхолц
 12. Штангхек
 13. Штајнберг
 14. Штајнбергкирхе1
 15. Штеруп
 16. Штолтебил
 1. Боргведел
 2. Бусдорф1
 3. Даневерк
 4. Фардорф
 5. Гелторф
 6. Јагел
 7. Лоторф
 8. Зелк
 1. Аузакер
 2. Фрајенвил
 3. Гросзолт
 4. Хируп1
 5. Хусби
 6. Масбил
 7. Таструп
 1. Арнис2
 2. Гредерсби
 3. Ерсберг
 4. Рабенкирхен-Фаулик
 1. Алт Бенебек
 2. Бергенхузен
 3. Берм
 4. Дерпштет
 5. Ерфде
 6. Грос Рајде
 7. Клајн Бенебек
 8. Клајн Рајде
 9. Кроп1
 10. Мегердорф
 11. Штапел
 12. Тетенхузен
 13. Тилен
 14. Волде
 1. Долеруп
 2. Грундхоф
 3. Лангбалиг1
 4. Мункбраруп
 5. Рингсберг
 6. Вес
 7. Вестерхолц
 1. Мителангелн1
 2. Шнаруп-Тумби
 3. Зеруп
 1. Еферзе
 2. Зиферштет
 3. Тарп1
 1. Бекслунд
 2. Гросенвие
 3. Херуп
 4. Холт
 5. Јарделунд
 6. Линдевит
 7. Меделби
 8. Мајн
 9. Нордхакштет
 10. Остерби
 11. Шафлунд1
 12. Валсбил
 13. Весби
 1. Беклунд1
 2. Бродерсби-Голтофт
 3. Хафетофт
 4. Идштет
 5. Клапхолц
 6. Нојберенд
 7. Нибел
 8. Шалби
 9. Штолк
 10. Штруксдорф
 11. Зидерфаренштет
 12. Тарштет
 13. Толк
 14. Твет
 15. Илсби
 1. Беел
 2. Борен
 3. Лојт
 4. Моркирх
 5. Нордербраруп
 6. Нотфелд
 7. Риге
 8. Зауштруп
 9. Шегерот
 10. Штајнфелд
 11. Зидербраруп1
 12. Улснис
 13. Вагерсрот
1седиште на општинската заедница;2град
 1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]

54°40′N 9°35′E / 54.67° СГШ; 9.58° ИГД / 54.67; 9.58