Лоторф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лоторф
Грб на Лоторф
Лоторф is located in Германија
Лоторф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Хадеби
Градоначалник Манфред Хатвиг
Основни податоци
Површина 5,78 км2
Надм. височина 20 м
Население 260 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 45 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24878
Повик. бр. 04621
Портал www.haddeby.de
Местоположба на Лоторф во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Координати 54°27′N 9°34′E / 54.450° СГШ; 9.567° ИГД / 54.450; 9.567Координати: 54°27′N 9°34′E / 54.450° СГШ; 9.567° ИГД / 54.450; 9.567

Лоторф (германски: Lottorf; дански: Lottorp) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)