Моркирх

Координати: 54°40′0″N 9°42′46″E / 54.66667° СГШ; 9.71278° ИГД / 54.66667; 9.71278
Од Википедија — слободната енциклопедија
Моркирх
Спомен-плоча во Моркирх
Спомен-плоча во Моркирх
Спомен-плоча во Моркирх
Грб на Моркирх
Моркирх во рамките на Германија
Моркирх
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Зидербраруп
Градоначалник Ервин Хансен (ДХС)
Основни податоци
Површина 14,42 км2
Надм. височина 27−70 м
Население 970 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 67 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24405
Повик. бр. 04646
Портал www.suederbrarup.de
Местоположба на Моркирх во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°40′0″N 9°42′46″E / 54.66667° СГШ; 9.71278° ИГД / 54.66667; 9.71278

Моркирх (германски: Mohrkirch; дански: Mårkær) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)