Ниби

Координати: 54°46′N 9°55′E / 54.767° СГШ; 9.917° ИГД / 54.767; 9.917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ниби
Ветерница „Шарлота“ во Ниби
Ветерница „Шарлота“ во Ниби
Ветерница „Шарлота“ во Ниби
Грб на Ниби
Ниби во рамките на Германија
Ниби
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Гелтиншки Залив
Градоначалник Фолкер Липерт (KWG)
Основни податоци
Површина 8,07 км2
Надм. височина 9 м
Население 127 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 16 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24409
Повик. бр. 04643
Портал www.nieby.de
Местоположба на Ниби во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Карта
Координати 54°46′N 9°55′E / 54.767° СГШ; 9.917° ИГД / 54.767; 9.917

Ниби (германски: Nieby; дански: Nyby) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)